Інтернет-видання Бессарабії

Моніторинг екологічного стану водних ресурсів півдня Одещини: де найбрудніша вода  

22 Березня 2024 16:25
Наталя Іванова
Моніторинг екологічного стану водних ресурсів півдня Одещини: де найбрудніша вода  

Південь Одещини на карті моніторингу та екологічної оцінки водних ресурсів України відрізняється червоними плямами. А це зазначає, що вода в цих місцях не відповідає нормам по ряду показників. Яких і де саме? З цим питанням розбиралося видання «Махала».

Дунай, Придунайські озера та річки мають певні точки забору води, яку аналізують в лабораторії моніторингу вод БУВР річок Причорномор’я та нижнього Дунаю.

З 2023 році Басейнове управління водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю здійснює державний моніторинг поверхневих вод згідно з  наказом Міндовкілля в 43 пунктах спостереження.

Басейн ріки  Дунай має 21 пункт спостереження (р. Дунай (8 пунктів), водосховища Кагул, Ялпуг-Кугурлуй (3 пункти), Катлабух (2 пункти), Китай, озеро Саф’яни та річки Карасулак, Великий Ялпуг, Киргиж-Китай, Нерушай, Ташбунар).

До програми моніторингу включені також пункти спостереження поверхневих вод, забір з яких здійснюється для задоволення питних потреб населення, а саме:

– р. Дунай (питний водозабір м. Вилкове);

– р. Дунай  (питний водозабір м. Кілія );

–  водосховище Ялпуг (питний водозабір м. Болград).

З результатами проведених досліджень можна ознайомитися на сайті Держводагентства в програмній системі «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України». Але як часто робиться моніторинг води – таку інформацію ми не знайшли. Тому червоні плями на карті – це найчастіше данні річної давнини і навіть пізніше. І дослідити чи змінилася якість води з того часу – не представляється можливим. Хоча Бассейнове управління водних ресурсів річок Причорномор’я та нижнього Дунаю повідомило:

«У лютому 2024 року лабораторією моніторингу вод Південного регіону по програмі державного моніторингу вод відібрано та аналізовано 52 проби води (басейн р. Дністер – 10, басейн річок Причорномор’я – 20, басейн р. Дунай –21, басейн р. Південний Буг – 1 проба води)».

Будемо сподіватися, що оновлена інформація з’явиться на карті.

Щодо результатів аналізу води, який був зроблений в лютому і березні 2024 року, і який є на карті, ми дізналися, що найгірші результати показала річка Ялпуг біля села Табаки Болградської громади.

Воно і не дивно, бо вже декілька років існує екологічна проблема в сусідній Гагаузії, яку місцеві ЗМІ назвали екологічною катастрофою міста Комрат через те, що стічні води консервного заводу скидували саме в річку Ялпуг, яка впадає в озеро Ялпуг. Як бачимо проблема існує і досі.

Погані показники дає і річка Карасулак в селі Криничне, але аналіз зроблений ще в 2021 році, а тому не є інформативним зараз.

В інших випадках у Болградському та Ізмаїльському районах якість води в межах норми, в тому числі і на водозаборі Болградського водогону в селі Оксамитне.

Найгірші показники в Білгород-Дністровському районі, але вони вже не актуальні, бо зроблені в більшості в 2018-2019 роках. Чому так? Видання “Махала” планує направили у відомство запит на інформацію, щоб донести до людей цю важливу інформацію.

Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.  Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю “Махали” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.

Фото видання “Махала” – озеро Ялпуг.

Поділитись
Зараз читають