Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

В Ізмаїлі знизилась чисельність безпритульних собак: як працює міська програма

16 Березня 2024 17:00
Альона Колеснік
В Ізмаїлі знизилась чисельність безпритульних собак: як працює міська програма

Починаючи з 2022 року «Програма регулювання чисельності безпритульних тварин в місті Ізмаїлі» приймається міською радою вже щорічно. Фінансування, що виділяється, дає можливість стерилізувати велику кількість тварин.

Так, у 2022 році на суму в 1 млн 310 тис. грн було стерилізовано 589 собак, у 2023 році – на 1 млн грн прооперовано 434 чотирилапих. Загалом за два роки дії програми вдалося стерилізувати 1023 тварини, переважна більшість яких – самки. А це означає, що вже не народилося декілька тисяч цуценят, які могли б згодом відтворити ще декілька тисяч дитинчат.

Програма передбачає взаємоспівпрацю управління житлово-комунального господарства із громадською організацією «Котопес».

«У нас склалися добрі трудові відносини, ми один одного розуміємо. Тільки спільно можемо вирішувати це питання, – каже начальник УЖКГ Олена Парамонова. – Програма результати дає, тільки вони не миттєві. Років за три-чотири, гадаю, буде помітно, що кількість собак значно зменшилася».

На цей, 2024 рік, програмою передбачено стерилізацію 800 собак, на що з міського бюджету було виділено 2 млн грн.

Волонтер ГО «Котопес» Олена Григорян добре володіє інформацією про чисельність безпритульних собак по мікрорайонам міста та підприємствам. Жінка веде базу прооперованих собак. На кожну тварину є фотодосьє: кадри з вилову, фото собаки після операції, включаючи знімок живота крупним планом та вуха з пронумерованою кліпсою.

Попередні два роки стерилізували в основному самок, зараз же візьмуться і за самців.

«Хіба що, якщо «весілля» було якесь, то тоді ми ловили всіх підряд. Зараз же робитимемо і самців. Самок вже набагато менше, коли вони «течуть», збирають навколо себе до 20 собак. Людей це лякає, – пояснює Олена Григорян. – До цього нас підштовхує і інша причина. Через війну зросла популяція лисиць і шакалів. Вони заходять із боку Лебяжого озера у двори до городян. Боюся спалаху сказу. А під час стерилізації тварин ми їх обов’язково вакцинуємо від сказу».

За словами Олени, за попередні два роки всі мікрорайони міста, зокрема й дачні кооперативи, були «зачищені».

Раніше виловом собак займалася Олена Григорян із помічницями, стерилізував тварин місцевий ветеринар Данило Масленніков. Цього року все буде інакше. Справа в тому, що одна з напарниць Олени вийшла на роботу, інша виїхала за кордон. Жінці самій впоратися із 800 собаками – непосильне завдання. У зв’язку з цим було прийнято рішення наймати іногородню бригаду професійних ловців і ветеринарів, щоб вони виконували повністю весь комплекс робіт. В якості виконавців було обрано організацію «Кіт і пес» з Іваново.

До кінця року, згідно з контрактом, їм належить стерилізувати 800 собак. Першу партію тварин буде прооперовано з 23 березня по 1 квітня.

Бонус цьогорічної програми – безкоштовні операції для собак незаможних городян. Це допоможе скоротити джерела появи нових бродяг. Адже ціни на стерилізацію у місцевих ветеринарних клініках далеко не всім мешканцям міста по кишені, тому приплід і викидається на вулицю.

«Через війну ситуація погіршилася. Люди їдуть з міста та кидають своїх собак. Дуже багато покинутих – щодня з’являються нові. На підприємствах, здавалося, все «зачистили», але з’являються інші», – нарікає Олена.

Відрізнити собак, стерилізованих за міською програмою, можна по кліпсі зеленого кольору із тризначним номером. За 2022 та 2023 роки номери писалися від руки, а у 2024 році будуть продруковуватись.

Метою Програми регулювання чисельності бездомних тварин є підвищення рівня санітарно-епідеміологічного стану міста, а також покращення якості життя городян. Однак важливо розуміти, що після стерилізації тварини нікуди не зникають, їх природні інстинкти теж зберігаються. Тобто про правила безпеки слід пам’ятати завжди.

«Зрозумійте, що під час стерилізації собакам зуби не висмикують. У них йде агресія статева: мати не захищає цуценят, самці не б’ються між собою через самку. А так собака залишається собакою. Нікуди не йдуть її функції. І щоб вона не накидалася на людей, її має виховувати опікун – людина, яка є для неї авторитетом», – пояснює Олена Григорян.

Як було зазначено вище, перші операції зі стерилізації цього року почнуть проводити 23 березня. Містяни, які знають про скупчення некліпсованих собак, можуть повідомляти цю інформацію волонтерові Олені Григорян за телефоном 098 582 38 77. За цим же номером можуть записуватись і незаможні громадяни, які бажають прооперувати своїх домашніх тварин.

Поділитись
Зараз читають