В Болградської гімназії імені Г. С. Раковсього відбулася науково-практична дискусія “Відкриваємо нові віхи історії Болградщини: 340 років маловідомій битві з часів козацьких походів у Буджак». Про це повідомляє інтернет-видання “Махала”.
Відкриваючи цю презентацію, ректор Ізмаїльського державного гуманітарного університету, професор Ярослав Кічук наголосив, що цей унікальний національно-патріотичний захід об’єднав науковців, краєзнавців, родолюбців та молодих представників інтелектуальної еліти задля формування засад сталого розвитку Болградщини. Організатори заходу розповіли про маловідомий широкому загалу факт з історії Болградського району.
Кандидат історичних наук, декан факультету української та іноземної філології ІДГУ Іван Татаринов у своїй доповіді розповів про перебіг походу Стефана Куницького, про склад, озброєння та спорядження протидіючих сторін, а головне – про ймовірне місце битви між татарським і козацько-молдавським військом та наголосив, що в історичних джерелах «Битву біля Тобак» нерідко називають «Битвою біля Рені».
«У 1683-1684 рр., в рамках великої загальноєвропейської війни з Османською імперією, козацькі полки здійснили масштабний похід до Молдови та Буджаку. Ця подія стала тріумфальним злетом та трагічним падінням одного з визначних українських військово-політичних діячів другої половини XVII ст. – гетьмана Правобережжя Стефана Куницького. Йому вдалося схилити до союзу проти османів Молдавське князівство та здобути блискучу перемогу під Кіцканами (5 грудня 1683 р.). Однак вже на початку січня 1684 р. біля поселення Тобак (сучасне село Табакі на півночі від Болграда) козацько-молдавські війська були оточені загонами кримського хана Хаджі II Ґерая і змушені були з важкими боями відступати», – розповів про битву Іван Татаринов.
Також перед учнівською молоддю та гостями виступив підприємець з міста Болград та голова відділення громадської організації “Болгарські національні збори” в Болграді – Сергій Русєв. Він відзначив, що вже протягом кількох років в нашому регіоні ведеться плідна співпраця з археологами з міста Києва під керівництвом професора Баранова. Він вказав на важливість цієї співпраці та її внесок у вивчення історії регіону.
Окрім цього Сергій Русєв під час свого виступу запросив молодь міста приєднатися до дослідження історії рідного краю. Він висловив впевненість, що це – не лише можливість розширити свій кругозір, але і сприяти збереженню та популяризації спільної історії та культурного надбання.
Зазначимо, що результат цього заходу захід можна вважати появою ще однієї унікальної історико-культурної пам’ятки на території Болградщини. Результати цього унікального дослідження науковців Ізмаїльського державного гуманітарного університету будуть сприяти розумінню історії Буджака, як історичної української території, відновленню історичної пам’яті та покращенню соціально-економічного розвитку, підвищенню привабливості Болградської громади для розвитку туризму.