Сьогодні в Україні День памʼяті жертв голодоморів. З цього приводу інтернет-видання “Махала” підготувало збірку статей, в яких можна прочитати спогади мешканців Бессарабії про ті жахливі часи.
Катерина Антонівна Кулаксиз, у дівоцтві Хаджиогло, народилася в 1931 році у селі Виноградівка, все життя пропрацювала тут. Спочатку 10 років касиром у колгоспі, потім понад 30 років рахівником-касиром у сільській раді.
Голодомор жінка добре пам’ятає, адже їй на той момент було вже 11 років. Від смерті від голоду її та її шістьох братів та сестер врятувала мама.
Історію родини Хаджиогло читайте за посиланням.
У Південній Бессарабії від голоду загинуло 112 986 осіб, серед яких діти. Але вже очевидно – ця цифра набагато вища, враховуючи, що офіційні списки смертей у 1946-1947 роках у районних РАЦСах не відповідали дійсності, оскільки дані були занижені в кілька разів. І це важливо не лише знати, а й пам’ятати.
Ми зібрали спогади очевидців голоду у Болградському районі. Багатьох із них уже немає в живих, але вони встигли увічнити свої спогади у пам’яті дітей, онуків, інтерв’ю, книжок. Прочитати статтю можна за посиланням.
Для Котловини Ренійської громаді тема голодомору 1946-1947 років особливо чутлива, адже у цьому селі, за деякими оцінками, тоді загинуло від голоду близько 60% мешканців. До наших днів дійшли численні свідчення тих, хто пережив цей страшний час. Своїми спогадами з журналістом інтернет-видання «Махала» поділилася ветеран праці, колишній вчитель Котловинської школи Марія Хаджиогло.
Їй тоді було всього 4,5 роки, але вона чітко пам’ятає багато подій тієї жахливої пори. У родині було троє дітей, два її старші брати та вона. Батька та чотирьох його братів відправили на трудовий фронт до Челябінська, а мати з дітьми залишилися. По сусідству з ними жили старики Панчиогло, бабуся Зоня та дідусь Вася. Їх родина була більш-менш заможною, вони допомагали. Якби не їхня підтримка, жінці з дітьми довелося б зовсім туго, бо зовсім не було чого їсти.
Історію родини Хаджиогло читайте за посиланням.
Уродженка села Главані Арцизької громади Йона Тукусер презентувала в Болгарії документальний фільм про голод, який панував в Бессарабії в 1946-1947 роках.
Фільм має назву «Антропофаг». Його зйомки проходили на території Бессарабії у 2018 році. В фільмі зафіксовані особисті історії виживання від голоду та антропофагії (канібалізму) в Одеській області. Герої фільму – мешканці Болградського району. Багатьох з них вже немає в живих.
Подивитись фільм можна за посиланням.