Одеський обласний центр української культури зібрав понад 40 рецептів приготування борщу.
Свої рецепти борщу, які включені до Регіонального реєстру різновидів борщу Одещини, представили 13 громад Одещини, серед них – чотири громади півдня Одещини.
І хоч вважається, що борщ – то українська справа, але свої рецепти представили українські болгари, гагаузи, молдовани. Вийшов чудовий мікс багатонаціонального півдня української Бессарабії.
Пропонуємо ознайомитися з рецептами та приготувати.
Інгредієнти:
Опис приготування:
З вечора замочується в воді з содою нут, потім вариться окремо до готовності. В киплячу воду ллється олія та вкидається сира цибуля для надання борщу виражених смакових якостей. Потім закладається м’ясо, присолюється та вариться до готовності. Коли м’ясо вже готове, виймається в окремий посуд, ще раз присолюється, щоб набрало смаку та накривається, для того щоб було теплим. В киплячий бульйон вкидається нут разом з юшкою в якій варився, буряк, морква, картопля. Як звариться картопля, вкидається капуста, засмажка з цибулі та томатної пасти, солодкий перець. Для пікантності та кислинки додається томатний сок. Внутрішнє сало (здір) згортають рулетом та зберігають в холодильнику. За смаком воно нагадує старе сало. Сало ріжуть на шматочки, додають сіль, петрушку та товчуть у ступці. Сало додають коли борщ вже готовий разом з зеленню.
Інгредієнти:
Опис приготування: спершу варимо м’ясо. Коли м’ясо вже майже зварилося, в бульйон кидаємо накришений буряк. Після того як буряк виварився, додаємо картоплю, цибулю, моркву та болгарський перець. Овочі майже зварилися, настав час робити засмажку (смажену цибулю та томати). У готовий борщ додаємо засмажку і зелень. Смачного!
Інгредієнти:
Опис приготування: У киплячу воду кидаємо варитися картоплю. Окремо кришимо цибулю, моркву, буряк, болгарський перець і тушкуємо овочі на соняшниковій олії. Додаємо 2 столові ложки оцту, для того щоб бурячок зберіг колір, після цього томати або консервовану заготовку для борщу. До картоплі додаємо нарізану капусту та напівготову квасолю. Коли провариться капуста, в каструлю додаємо притушковані овочі та зелень (кріп, петрушка). Не забуваємо посолити. Борщ готовий!
Інгредієнти:
Опис приготування:
Попередньо суху квасолю заливаємо водою та залишаємо на ніч. На другий день ставимо варитися одну годину на невеликому вогні. За цей час займаємося засмажкою: ріжемо цибулину дрібно, натираємо моркву та окремо натираємо томати. На пательні смажимо цибулю та моркву до золотистості. У готові овочі додаємо томати, перемішуємо та обсмажуємо ще 3-5 хвилин. Готову засмажку, сіль, чорний перець додаємо в киплячу квасолю, перемішуємо та варимо 5-10 хв. Потім додаємо шкварки і теж варимо 5-7 хв. Наприкінці додаємо зелень та знімаємо з вогню. Смачного!
«Борщ – це стан душі, ніж стабільний рецепт», – пишуть носії
Інгредієнти:
Інгредієнти:
Інгредієнти:
Опис приготування:
Зварити із м’яса бульйон, зняти пінку; в бульйон додати нарізану кубиками картоплю й варити 10-15 хв.; потім додати нарізані соломкою капусту, цибулю, моркву. Варити ще 5-7 хвилин; додати 1-2 столової ложки томатної пасти за смаком. Додати свіжий чи висушений любисток, кріп, петрушку, додати ½ ст. закваски для борщу, варити 5 хв. При подачі до столу посипати свіжою зеленню. Смачного!
Інгредієнти:
Опис приготування:
Зама готується тільки на куринному бульйоні, і курка повинна бути домашньою. В каструлю наливаємо таку кількість води, щоб не довелось додавати її в процесі варіння курки. Варимо курку на повільному вогні, періодично знімаючи піну. В бульйон додаємо корінь петрушки та цибулю-порей.
Лапша: поки вариться курка, можна приготувати домашню лапшу – зама не терпить макаронних виробів. На 5 літрову каструлю готуємо лапшу із двох яєць. Яйця розбити, посолити, додати муку, замісити. Тісто повинно бути дуже туге. Розкатати тонкий пласт, дати йому просохнути й порізати його тоненько на лапшу.
Овочі: через дві години, коли м’ясо відходити від кістки, додаємо в бульйон овочі. Це морква, цибуля, червоний перець, картопля за бажанням. В ідеалі всі овочі повинні бути нарізані тонкою соломкою.
Борщ: хвилин за 5 до готовності заму потрібно заправити заправкою – кислим хлібним квасом, по молдовськи «борш». Кількість квасу залежить від ваших смакових вподобань, але зама повинна бути кисленькою. Сіль за смаком. Як закипить – додаємо лапшу.
Зелень: закипить – зняти з вогню й додати в готову заму пряну свіжу зелень: петрушку, кріп та леуштян. Закрити кришку та дати настоятись 10 хв.
Заму подають з мамалигою.
Склад: кукурудзяна мука (2 склянки), вода (4 склянки), сіль за смаком. Мамалига готується із кукурудзяної муки середнього помелу. Її просіюють через сито та просушують. Готують її в казані. В киплячу воду чи молоко додають трішки солі для смаку й трішки кукурудзяної муки й дати закипіти. Потім засипають повністю всю муку, при цьому постійно помішуючи дерев’яною лопаткою та варять на слабкому вогні 30-40 хв. В кінці притискаємо мамалигу лопаткою та перевертаємо казан на посуд, приготовлений для мамалиги.
Інгредієнти:
На 5 л води:
Опис приготування:
Український борщ на качиному бульйоні неймовірно ароматний, насичений та смачний, а качине м’ясо ніжне та м’яке. Крім того, борщ на качиному бульйоні дуже корисний для організму.
Качиний жир вважається цілющим, а він у процесі варіння переходить у бульйон. Смакова гама цього борщу чимось нагадує мисливський суп чи суп з дичини, т.к. він сильно відрізняється смаком від інших рецептів борщів.
Спосіб приготування:
Молоду качку треба помити та вимочити у воді від крови. Порізати на шматочки, шматочки викласти в каструлю.
У каструлю з м’ясом налити води та поставити на плиту. Коли вода закипить, потрібно зняти шум, додати чорний перець горошком пару штук, лавровий лист і 0,5 ст.л. солі, зменшити вогонь та залишити кипіти на 30-50 хвилин.
Коли м’ясо зварилося, вибираємо його на тарілку та відокремлюємо від кістки, м’ясо нарізаємо на порційні шматочки. Бульйон проціджуємо. Каструлю з процідженим бульйоном ставимо на плиту, закладаємо квасолю, варимо 15-20 хв., потім закладаємо дрібно нарізану капусту, проварюємо її до напівм’якості, далі кидаємо нарізану кубиками картоплю.
Далі чистимо буряк і ріжемо соломкою (або натеремо на тертці). Половину нарізаного буряка додаємо в каструлю, решту залишимо для піджарювання.
Поки готується картопля, нарізаємо цибулю кубиками і викладаємо на розігріту сковорідку.
Поки смажиться цибуля, нарізаємо моркву соломкою (або натираємо на тертці) і додаємо в сковорідку. До цибулі і моркви в сковорідку потрібно додати буряк (що залишився), 1 ст.л. томатної пасти, ложку оцету, улюблені приправи, ложку лимонного соку, перемішуючи трохи обсмажити, накрити кришкою і протушкувати до готовності. Готову підливу додаємо в каструлю.
Салатний перець чистимо від серцевини та насіння, далі розрізаємо його десь на 10-12 частин і додаємо в каструлю.
Доводимо до смаку за бажанням, улюбленими приправами (перець, часник сушений, копчена паприка).
За 5 хвилин до готовності додаємо в борщ нарізану зелень петрушки.
Після того як ви вимкнете борщ його потрібно залишити на 30-50 хвилин, щоб він настоявся. Смачного!
Збір рецептів для формування реєстру триває. Надсилайте матеріали (mariannashvayka@ukr.net) і їх впишуть до загального переліку: http://oocuk.com.ua/nks/borchi_odechiny
Нагадаємо, в 2022 році елемент «Культура приготування українського борщу» включено до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, яка потребує термінової охорони.