Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Занепадаюча будівля в центрі Ізмаїла нарешті дочекалася свого часу?

23 Липня 2023 11:05
Альона Колеснік
Занепадаюча будівля в центрі Ізмаїла нарешті дочекалася свого часу?

Знак питання в кінці заголовка – щоб не наврочити. Бо багато було подій, що давали і невдовзі забирали надію у цього самотньо старіючого будинку, який досі чекає на нових мешканців.

Цього разу будівлі, розташованій на вулиці Запорізьких козаків, 55-А (колишня Кутузова), 14 липня на засіданні виконкому Ізмаїльської міськради було відведено роль притулку для жертв домашнього чи сексуального насильства.

На цьому ж засіданні була «народжена» і нова спеціалізована служба – «Денний центр соціально – психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі». Створена вона як структурний підрозділ у складі  Ізмаїльського міського центру соціальних служб. Також члени виконкому затвердили Положення новонародженої служби та погодили її штатний розпис, який затвердять 1 серпня.

Крім того, управлінню капітального будівництва Ізмаїльської міськради виконкомом було надано згоду на проведення капітального ремонту нежитлової будівлі під літерою “А” на вул. Запорізьких козаків, 55-А. УКБ також було доручено розробити проектно-кошторисну документацію та надати містобудівні умови та обмеження для проектування.

Але, як казав апостол Хома, якщо не побачимо – не повіримо. Вже не повіримо тільки рішенням та словам, оскільки їх було достатньо…

Чорна смуга для Кутузова, 55-А настала, мабуть, відтоді, як його покинув відділ сім’ї, молоді та спорту Ізмаїльської міськради. З тих пір будівля, яка перебуває на балансі міського фонду комунального майна, перетворилася фактично в занедбаний будинок, хіба що вхід асоціальних елементів до нього утруднений. Що коїться всередині, можна здогадатися. З вулиці видно, що дворик густо заріс самосівами.

Ізмаїльська міськрада неодноразово робила спроби знайти для Кутузова, 55-А «хороші руки». Так, у грудні 2018 року його вперше виставили на аукціон – за нежитлову будівлю загальною площею 115 кв. м просили 710 387 грн. Але покупець так і не знайшовся. Усі подальші спроби продати будинок теж були марні.

Надія з’явилася у квітні 2019 року, коли будівля в черговий раз була виставлена на приватизацію. У цей час міське керівництво поставило за мету залучити до Ізмаїлу медпрацівників дефіцитних спеціальностей. Для них, у рамках програми «Здоров’я Ізмаїла 2019», планували підготувати службові квартири. У зв’язку з чим мали намір реконструювати будівлі на Кутузова, 55-А та Нахімова, 290 під вісім квартир. А за якийсь час до цього міський голова ще й обіцяв, що для медичних працівників збудують багатоквартирний будинок на Грушевського (кут Шевченка). Чи то була данина виборчої компанії, чи приїжджі медики самі вирішили своє квартирне питання, але, як кажуть, пошуміли і забули… Кутузова, 55-А та Нахімова, 290 занепадали далі, а будинку на Грушевського, мабуть, не судилося з’явитися на світ…

Слабкий вогник надії знову спалахнув наприкінці серпня 2021 року – на майданчику Прозорро було оголошено тендер на придбання послуг з виготовлення робочого проекту по об’єкту «Реконструкція нежитлової будівлі літ. “А” на вул. Кутузова, 55-а в Ізмаїлі з метою створення притулку для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі».

Для інформації: Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» був прийнятий у грудні 2017 року, а Постанову Кабміну «Про затвердження типових положень про денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильству за ознакою статі…» №824 було видано у серпні 2019 року.

Замовником виступило управління капітального будівництва Ізмаїльської міськради. За роботу воно обіцяло заплатити 48 798 грн. Переможцем стало ПП «Геоінформсервіс». Спочатку, згідно з договором, планувалося, що послуги будуть виконані у строк до 29 грудня 2021 року. Але сума виявилася непідйомною для ізмаїльського бюджету. Перший транш у розмірі 10 тис. грн підрядник отримав лише 20 грудня 2021 року. Першій і останній…

До договору двічі вносилися зміни. Так, 23 травня 2022 року замовник із підрядником домовилися про те, що «у зв’язку із зменшенням бюджетних асигнувань у 2022 році роботи будуть продовжені до кінця 2023 року». А суму, що залишилася – 38,8 тис. грн – планувалося розбити на два роки: у 2022 році заплатити 10 тис. грн і в 2023 році – 28,8 тис. грн.

Але 6 жовтня 2022 року несподівано “у зв’язку зі зняттям бюджетних асигнувань” сторони домовилися припинити дію цього договору.

Зрозуміло, що подібне пояснення звучить абсурдно, адже для бюджету м. Ізмаїла 38,8 тис. грн – сума незначна. Виходить, причина в іншому. Або будинок не підходить під ці цілі, або місто не потребує такого притулку, або воно не готове витрачати на нього свої кошти.

А якщо не свої? 2 червня 2023 року було видано Постанову Кабміну № 559 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2023 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на створення мережі спеціалізованих служб підтримки постраждалих від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі». Згідно з цією Постановою, субвенція спрямовується на реконструкцію, реставрацію, добудову, капітальний та поточний ремонт наявних приміщень та/або придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю, для облаштування нових притулків для осіб, які постраждали від домашнього насильства.

Для отримання субвенції необхідні такі умови: відсутність на відповідній території бойових дій; створення денного центру, консультативної служби, мобільної бригади органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування; наявність приміщення притулку, денного центру, яке є комунальною власністю; затверджене положення про денний центр та інші.

Після виходу вищезгаданої Постанови виконкомом Ізмаїльської міськради і було ухвалено рішення про створення спеціалізованої служби «Денний центр соціально–психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі», також було затверджено і Положення денного центру. Тобто було виконано частину з перелічених у Постанові умов, які надають право на отримання субвенції з держбюджету.

Частка співфінансування місцевого бюджету при цьому становитиме лише до 10 відсотків від загальної вартості. Ще якусь суму з міської скарбниці (і позабюджетних коштів, які не заборонені законодавством) доведеться сплатити за благоустрій території притулку та денного центру.

У документі зазначається, що всі роботи, які фінансуються за рахунок субвенції, мають бути завершені до кінця поточного року. Саме цей момент, що ставить одержувача субвенції в часові рамки, посилює сподівання на те, що до кінця 2023 року занепадаюча будівля на Запорізьких козаків, 55-А після численних випробувань нарешті перетвориться зовні і внутрішньо, а люди, які зазнали у житті багато принижень та фізичних страждань, зможуть в її стінах знаходити захист і підтримку. Але поживемо – побачимо…

Поділитись
Зараз читають