Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Драгайка та Янювден: яку назву та традиції в Бессарабії несе день Івана Купала та чи пов’язано це з церковним святом?

07 Липня 2023 14:00
Софія Чебан
Драгайка та Янювден: яку назву та традиції в Бессарабії несе день Івана Купала та чи пов’язано це з церковним святом?

Сьогодні, 7 липня, християни східного обряду відзначають Різдво Іоанна Хрестителя (Іоанна Предтечі), яке в народі відоме як свято Івана Купала.

Різдво Іоанна Хрестителя збігається з язичницьким святом літнього сонцестояння – Івана Купала. 

Історія свята  Івана Купала 

Наші предки вірили, що цього дня вода може перетворюватися на вино, тварини і рослини розмовляють людськими голосами. Обряди і звичаї є дуже різноманітними, але всюди обов’язковим атрибутом свята є розпалювання вогнища, а згодом перестрибування через нього. 

За повір’ям, зібрані цієї ночі трави мають неймовірну цілющу силу. Одна з розваг, яку влаштовували в купальську ніч, – пошук чарівного цвіту папороті. За легендою, папороть цвіте лише одну коротку мить найкоротшої в році ночі саме на Івана Купала. Здобути цю квітку важко, оскільки її береже від людей нечиста сила. Той, хто має цвіт папороті, начебто отримає дар прозріння майбутнього і здатність розуміти мову звірів і птахів, дізнаватися про долю людей, зцілювати хворих, може знаходити заховані в землю скарби.

Для дівчат найцікавішим звичаєм на Купала є пускання вінків з квітів на воду. За повір’ям, який хлопець зловить вінок – той і буде її нареченим. Традиції купальської ночі в Бессарабії збереглись й донині.

Івана Купала в Бессарабії

Житель села Кубей, відомий етнограф та адміністратор групи “Бессарабія. Буджак” Олександр Полібза поділився з підписниками прикметами, які діють в Бессарабії на Івана Купала. 

Напередодні Івана Купала, або по нашому Янювден, папороті, вінків, багать і білих сорочок у бессарабських традиціях немає. Це свято є початком сезону збирання зернових. Сьогодні ввечері дівчата зривали кілька квіток генгера (будяки), кожному з них даючи ім’я потенційного нареченого, підстригали крайні пелюстки і ставили на ніч під дах або встромляли в землю і поливали…А на ранок дивилися, який з них знову пустив пелюстки –  проросла квітка вказувала на нареченого”, – написав Олександр Полібза.

Публікацію стали коментувати жителі різних сіл та міст Бессарабії та розповідати, як цей день проходить в них. 

“Є місце і вінкам на Янюв ден. Одягали маленьку дівчинку в білу довгу сорочку (ризу по нашому), водили навколо неї хоровод і вінки опускали у воду, загадуючи нареченого. Про це мені розповідали багато жінок нашого села, давно це було правда”, – написала Лілія Рожок  з смт Суворове.

У гагаузів цей день називали Драгайка, а в молдавському місті Твардиця – Енюв ден.

Але не всім це свято до душі. Дехто навіть написав, що треба стерегтися цього свята.

Чи пов’язані свята Івана Купала та Різдво Іоанна Хрестителя?

Різдво Іоана Предтечі  присвячене дню народження Івана Хрестителя, який є одним з найвідоміших та важливих святих в християнстві. Народився він за 6 місяців до Ісуса Христа. Відомо, що якось з’явився перед літньою парою архангел Гавриїл і передрік, що народиться у них пророк та праведник. Багато років Іоан прожив у пустелі, а в віці 30 років почав проповідувати.

Як тільки він побачив Ісуса Христа, то відразу зрозумів, що перед ним Син Божий. Пізніше саме він хрестив Спасителя в річці Йордан. За це він і отримав прізвисько Хреститель. Помер мученицькою смертю. Його стратили за наказом царської дочки.

Минулого року інтернет – видання “Махала” спілкувалося з православним священиком щодо язичницьких  традицій, які проникають у сучасні християнські свята.

Про зв’язок двох свят відповів благочинний храмів Болградського округу, протоієрей Стефан Турлак

Християнська складова свята Івана Купала лише в її назві та даті. Іонн Хреститель занурював людей у воду, щоб хрестити їх, саме тому на нього почали говорили Іван Купала. Все інше не має ніякого відношення до дня народження Іоанна Хрестителя. Я більше скажу, що “свято” Івана Купала християнину категорично не потрібно святкувати. Все, що відбувається в ніч з 6 на 7 липня, всі ці обряди та традиції – язичництво, яке не приведе до доброї справи”, – розповів отець Стефан.

Подивитися інтерв’ю про те, як язичницькі традиції проникають у сучасні християнські свята та чи існує в цьому якась небезпека (на думку церкви), чи це просто данина моді – можна на нашому YouTube каналі.

Фото Олександра Полібзи

Поділитись
Зараз читають