За болгарською народною традицією, Лазаровден чи Лазариця, Лазарова субота є днем, який знаменує перетворення підростаючих дівчат на наречених. Це весняне свято, на яке з нетерпінням чекають всі місцеві мешканці.
Традиційно відзначається як у Болгарії, так і в Бессарабії православними християнами в передостанню суботу перед Великоднем. Свято пов’язане безпосередньо з Вербною неділею (болгарською Квітницею).
Цього дня групи з 5-6 молодих дівчаток віком від 10 до 16 років, яких називають «лазарка», обходять сусідні домівки. Лазарки одягнені у святковий одяг чи весільні костюми разом із вінками з квітів.
Кожному члену сім’ї дівчата співають обрядові пісні, вихваляючи їх. У відповідь на хвалебні оди господарі дарують дівчатам курячі яйця та гроші.
У день Лазаря прийнято виконувати обряд «лазарування». Дівчата приймають квіти для плетіння вінків, які запускатимуть і використовуватимуть для свята Квітниця (наступного дня). Раніше в цей день молоді люди пропонували руку і серце своїм майбутнім нареченим.
За народними віруваннями, будинки, де співали лазарки, будуть щасливими весь наступний рік. Окрім цього лазарки обходять поля та сади, де також співають пісні з побажанням багатого врожаю.
Свято приносить із собою весняний святковий настрій, на нього з нетерпінням чекають усі учасники, жителі та гості сіл та міст.
В давнину вважалося, що дівчина, яка не брала участі у ритуалі «лазарування», не зможе вийти заміж. Таким чином ця традиція була обовʼязковою для кожної дівчини, аби в майбутньому вона мала змогу щасливо вийти заміж та мати дітей.
Фото: Калчевський будинок культури