Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

В Сараті звернулися до Українського інституту національної пам’яті щодо перейменування вулиць: чи змінило це ситуацію

28 Травня 2023 12:00
Тетяна Терзі
В Сараті звернулися до Українського інституту національної пам’яті щодо перейменування вулиць: чи змінило це ситуацію

В Саратській  селищній раді відбулося засідання Комісії з питань топонімії, охорони та збереження історико-культурного середовища у населених пунктах Саратської селищної територіальної громади. Члени комісії розглянули звернення Галини Скоморохової щодо зміни назв вулиць у с.Зоря. Заявниця наголошувала на необхідності перейменування вулиць Першотравнева та 28 червня.

Ще в 2009 році виконавчий комітет Зорянської сільської ради своїм рішенням перейменував вулиці Садовая на Садова, «28 июня» на «28 червня» та «Первомайская» на «Першотравнева». В сільській раді вважають, що зазначені назви відповідають вимогам чинного законодавства і зокрема Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Місцева влада вважає не доречним перейменовувати вулицю Першотравнева, бо її назва походить від 1 травня – Дня праці. Це свято з’явилося в 2017 році, замінивши радянське – день міжнародної солідарності трудящих. 

«Таким чином, назва вулиці Першотравнева у с.Зоря не відноситься до символіки комуністичного тоталітарного режиму, як це стверджує гр.Скоморохова Г.М.», – запевняють в селищній раді

А ось щодо перейменування вулиці 28 червня мали сумніви. Тому Саратська селищна рада звернулася до Українського інституту національної пам’яті з питанням чи підпадає назва вулиці 28 червня під перейменування відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

«Український інститут національної пам’яті надав інформацію, що інститут не є розпорядником інформації на честь якої події названа вулиця 28 червня, але привертає увагу на те, що ця назва співпадає з Днем Конституції України, яка була прийнята 28 червня 1996 року. Тобто, твердження, що назва вулиці «28 июня» продовжує історію срср, представляючи окупанта радянського союза, як визволителя не підтверджується Українським інститутом національної пам’яті, як центральним органом виконавчої влади з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті», – заявили в селищній раді.

Таким чином, прикриваючись відповіддю Українського інституту національної пам’яті, в Саратській селищній владі вирішили не перейменовувати вул. 28 червня, прив’язавши дату до Дня Конституції України.  Хоча всім відомо, що ця назва пов’язана з історичною подією радянського періоду. В результаті комісія не підтримала пропозиції Галини Скоморохової  щодо перейменування.

Екскурс в історію

26 червня 1940 року Радянський Союз в ультимативній формі зажадав від Румунії повернути Бессарабію і передати Північну Буковину. Аргументація: «незначне відшкодування за великий збиток, нанесений Радянському Союзу і населенню Бессарабії 22-річним румунським пануванням».

А коли Румунія спробувала обережно заперечити наведену аргументацію і звернути увагу на історію Бессарабії до 1918 р., нарком закордонних справ СРСР В’ячеслав Молотов відповів, що такі слова «не відповідають ані історичному розвитку, ані реальній ситуації».

Паралельно (вочевидь, не сподіваючись на позитивну відповідь) Радянський Союз готувався до повномасштабного вторгнення на територію Румунії. Однак, за декілька годин до початку операції румунський король Кароль ІІ капітулював, погодившись передати СРСР зазначені території.

Думка населення

На сторінці Саратської селищної ради в «Фейсбук» під постом про засідання комісії з перейменування вулиць зібралося багато коментарів, в більшості люди не підтримали такі дії влади.

«Звертаю увагу топонімічної комісії, що згідно цього ж закону в місті Ізмаїл вулиця 28 Червня перейменована на вулицю Авраамівська. Тобто органи місцевого самоврядування міста Ізмаїл змінили цю назву, бо вона підпадає під закон України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки“, – пише користувач під ніком Август Мамонтов.

«Це рішення точно зробить вас відомими на всю Україну і надовго, але не з кращої перспективи. Ваше рішення буде обов’язково представлене під час пояснення недолугості місцевого самоврядування щодо виконання не лише законних вимог про декомунізацію, а й громадянської позиції, бо національні пріоритети важливіші місцевих», – написав Віктор Дроздов. 

Найчастище в коментарях на адресу влади звучало слово – ганьба.

Фото зі сторінки Саратської селишної ради.

Поділитись
Зараз читають