До механізму гуманного скорочення популяції вуличних собак Ізмаїл йшов декілька років. Як і в багатьох містах України, спочатку питання вирішувалося просто і дешево – тварин труїли, після чого трупи вивозили на міське сміттєзвалище та скидали в яму Беккарі. Проте масові протести зоозахисників та їхня підтримка місцевими ЗМІ зробили свою справу – міська рада дійшла висновку, що діяти потрібно вже іншими методами.
У міського голови Андрія Абрамченка спочатку була думка укладати договори з ізмаїльськими приватними ветеринарними клініками, проте їхні власники виставили такі ціни, що тему закрили одразу.
Тоді вирішили спробувати взаємодіяти із ветеринарами з інших міст України. Так, у 2021 році Ізмаїл оголосив тендер із закупівлі послуги зі стерилізації бездомних собак у кількості 500 особин, вартістю один мільйон гривень. Тендер виграла харківська компанія, яка погодилася зробити цей обсяг роботи за 700 тис. грн. Проте відбулася накладка: у той час, коли харків’яни планували приїхати відпрацьовувати контракт, до Ізмаїла прибула команда міжнародного благодійного фонду «Чотири лапи» – теж з метою стерилізації собак. Харківські фахівці відмовились від співпраці, тендер було зірвано.
Однак незадовго до цього, навесні того ж року, мали місце події, про які не повідомлялося у ЗМІ, але саме вони згодом відіграли важливу роль у всій цій історії. Андрій Абрамченко передав волонтеру зоозахисної організації “Котопес” Олені Григорян на стерилізацію собак свої власні гроші. Цими коштами Олені вдалося стерилізувати у ветеринара, з яким працює їх організація, 37 собак. Волонтер звітувала по кожній тварині – надсилала фото- та відеозвіти, вказувала вартість операцій.
Спираючись на цей вдалий досвід, міський голова дійшов висновку, що найправильніше – це співпрацювати із зоозахисною організацією, оскільки саме волонтери, як ніхто інший, зацікавлені в тому, щоб стерилізувати якомога більшу кількість собак у місті. У березні 2022 року Ізмаїльська міська рада ухвалила рішення про виділення одного мільйона гривень зооволонтерам.
Після уточнення багатьох юридичних нюансів дійшли наступної схеми: виконавчий комітет Ізмаїльської міськради укладає договір з КП «Житлосервіс», а комунальники, своєю чергою, – з ГО «Котопес». Зоозахисники ж працюють за контрактом із ветеринаром, який має відповідну ліцензію, – ним став молодий фахівець Данило Масленніков.
Закінчивши з оформленням документів, у серпні минулого року волонтери розпочали роботу. Для вилову собак вони виїжджають у район, на який їм надійшла заявка від «Житлосервісу». Ці заявки формуються таким чином, щоб за один виїзд можна було забрати 5-6 тварин. Тобто, якщо від городян із якогось району до «Житлосервісу» надійшла заява на стерилізацію однієї особини, її оформляють, але чекають, доки з’являться й інші. На центральних вулицях зоозахисники відловлюють собак без заявок.
Оскільки жодна тварина до рук не дасться, їх треба знерухомлювати. У цьому волонтерам допомагають стріли, заправлені седативними препаратами та наркозом. Їх уже навчилася влучно випускати із довгої трубки Олена Григорян.
«Ми з Іриною Хоботовою як на сафарі виїжджаємо. Я і з машини стріляю, і на ходу, і з парапетів, і на дерево залізаю. І звідки тільки не стріляю, – розповідає Олена. – Стріляю завжди так, щоб собака була повернута спиною, щоб стріла не встромилася в око. Намагаюся потрапити до м’язової частини лап або, якщо собака крутиться, у нижню частину корпусу».
Знерухомлених тварин укладають у переноски і клітини та везуть до лікаря, де їх стерилізують, прищеплюють від сказу та кліпсують.
Робота ветеринара оплачується за кількістю голів, незалежно від ваги тварини – одна особина коштує 2300 гривень. Із них 100 гривень лікар повертає волонтерам. Ці гроші витрачаються на бензин, закупівлю «присипляючих» препаратів, трубок, стріл, шприців, кліпс, на погашення банківських відсотків (при надходженні грошей на розрахунковий рахунок списується певна сума) та інше.
Донедавна оперували лише самок, але у зв’язку з появою на центральних вулицях міста великої кількості «собачих весіль», вирішили каструвати й самців.
За минулий рік було стерилізовано 589 собак, у планах на цей рік – 434 (на суму в один мільйон гривень). Сезон «сафарі» цього року Олена Григорян та Ірина Хоботова відкрили 1 квітня. Чекали на потепління, щоб погода дозволяла прооперованого собаку залишати на вулиці. На сьогодні вже опрацьовано 40 хвостатих.
«Собак дуже багато. Тільки «зачистили» Балку, як нашому волонтерові Ніні, яка там мешкає, знову у двір чотирьох підкинули, одна вже встигла народити. Повністю відпрацювали вулицю Краснодонську – там завжди було багато цуценят. Але фронт роботи, як і раніше, великий. Домовилися з директором «Житлосервісу» Назимом Агаєвим, щоб цього року перейти вже й на дачі. Ми потихеньку їх робили і в минулі роки. Тоді ж повністю «зачистили» гаражні кооперативи та міські підприємства», – розповідає Олена Григорян.
Незважаючи на те, що зоозахисникам доводиться виконувати найскладнішу та найнебезпечнішу місію, вони не нарікають. “Про те, що ми зараз маємо, волонтери в інших містах тільки мріють“, – кажуть члени зоозахисної організації “Котопес”.
Нерідко буває, що собаки кидаються з гавканням на перехожих, а часом і кусають. У такі моменти городяни недобрими словами згадують зооволонтерів. І зовсім несправедливо. Вина за такі інциденти лежить виключно на опікунах цих тварин – на тих, хто їх підгодовує. «У собаки в крові закладено охороняти людину, яка її годує. Опікун повинен зупиняти свою підопічну, коли вона кидається на людей. Але в нашому місті, на жаль, нерідко буває, що ті, хто підгодовує собак і водить за собою зграї, не тільки не реагують, коли тварина на когось накидається, а ще й посміюються. Я вважаю, що розв’язувати цю проблему треба саме через опікунів», – пояснює Олена.
За словами Олени Григорян, у моменти, коли собака підбігає та гарчить, не можна повертатися до неї спиною, потрібно, навпаки, розвернутися обличчям і дивитися в очі тварині. Це її має зупинити.
Робота, яка сьогодні ведеться в Ізмаїлі, важлива та цінна. Її плоди з’являться через час – сотні стерилізованих самок не приведуть потомство, а отже, кількість хвостатих бродяжок з часом скорочуватиметься. Однак, щоб усі зусилля не стали боротьбою з вітряками, повинні приєднатися і городяни. Їхнє завдання невелике – стерилізувати своїх улюбленців, не викидати на вулицю їхнє потомство.
Про скупчення ж бродячих собак жителі Ізмаїла можуть повідомляти за телефонами:
067-807-57-17 – диспетчерська КП «Жилсервіс» та
098-582-38-77 – волонтер ГО «Котопес» Олена Григорян.