Після блокування за рішенням РНБО трьох телеканалів – 112, NewsOne, ZIK – в той же день з цього приводу висловився голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. Він назвав це «надзвичайною ситуацією» і «наступом на свободу слова».
Це викликало безліч критичних зауважень у бік НСЖУ. Не погоджуючись з цією заявою, ряд членів організації публічно стали відмовлятися від членства в НСЖУ. Проти такої позиції виступили і ряд регіональних організацій.
Після цього Сергій Томіленко на своїй сторінці в «Фейсбук» розмістив ще одну заяву:
«Шановні колеги! Оскільки ситуація з одномоментною забороною трьох телеканалів в Україні є безпрецедентною, тому моя оперативна заява та публічні коментарі щодо події, висловлені 2-3 лютого, були персональною позицією як керівника великого журналістського об’єднання. І вони грунтувалися на усталеній практиці захисту прав журналістів та зареєстрованих українських ЗМІ. Але наступні дні засвідчили, що серед членів Спілки є різні погляди на закриття конкретних телеканалів.
Після тривалих обговорень у регіональних організаціях НСЖУ та розгляді ситуації на засіданні Секретаріату Національної спілки журналістів України, прийнята Заява, яка є офіційною позицією Спілки. Національна безпека та захист державою інформаційного простору є ключовими беззаперечними пріоритетами країни в умовах війни».
В офиційно прийнятій заяві Секретаріату НСЖУ від 8-9 лютого говориться:
«Секретаріат Національної спілки журналістів України стурбований критикою на її адресу через трактування подій, пов’язаних із застосуванням державою персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) та припиненням мовлення трьох телеканалів. У зв’язку з цим Секретаріат НСЖУ ухвалив заяву, яка є офіційною позицією організації.
Право держави в законний спосіб захищати інформаційний простір від фейків і пропаганди незаперечне, тим більш – в умовах гібридної війни, розв’язаної проти України. Водночас застосування інструменту санкцій РНБОУ і припинення роботи медіа має ґрунтуватися на публічних доказах і відбуватися з дотриманням визначених законом процедур.
НСЖУ не захищає редакційної політики жодних медіа, зокрема й «телеканалів Медведчука», а виступає за дотримання гарантованих законом прав українських ЗМІ та українських журналістів, тому висловлює стурбованість позасудовим застосуванням обмежувальних заходів…»
Повністю з заявою можна ознайомитися на офіційному сайті Спілки.