Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Бабій день у Болградській громаді: історія старовинного свята Бессарабії

21 Січня 2024 11:00
Тетяна Терзі
Бабій день у Болградській громаді: історія старовинного свята Бессарабії

Здавна 21 січня віддавалася данина поваги жінкам похилого віку, які допомагали породіллям народити на світ дитину. Традиція святкувати Бабин день сягає корінням у язичництво, але збереглася до сьогодні, як суто жіноче свято, і як ще один привід зустрітися.

село Табаки

У різних населених пунктах району цього дня проводиться святковий обряд за старими традиціями. У ритуалі беруть участь звичайні жінки, а у ролі повитух – старожительки. Найчастіше обряд проводять співробітниці центру болгарської культури та Будинків культури.

Вранці жінки з дітьми вирушають до джерела, щоб набрати свіжої води, в яку опускають гілочку базиліка чи герані. Потім вони прямують до будинку бабусь-акушерок, щоб полити цю воду їм на руки.

село Табаки

Дія відбувається під фруктовим деревом. Кожна з жінок подає бабусям мило, поливає на руки воду і приносить в дар новий рушник. Але бабусі не використовують їх тут же, а витирають руки подолом спідниці молодих жінок, що прийшли, щоб ті були плідними, легко народжували, а також прикрашають їх пучком герані і «мартеницею» – червоно-білою ниткою для дитини.

Під час поливання бабусі розбризкують воду і примовляють: «Нехай діти стрибають і граються! Нехай у них буде стільки здоров’я, скільки крапель у воді!». Потім вони вмивали обличчя дітей. Адже вважалося, що вода Бабиного дня, що пройшла через руки повитухи, має силу очищувати.

Бабин день – не єдине старовинне свято, яке зуміли зберегти в Бессарабії, і досі святкують. Статтю про старовинні свята Бессарабії можна прочитати тут.

Фото з архива редакції

Поділитись
Зараз читають