Інтернет-видання Бессарабії

У «Тузлівських лиманах» з’явилися перші пташенята квака, який прилетів з Африки

17 Травня 2026 11:24
Ганна Ковальова
У «Тузлівських лиманах» з’явилися перші пташенята квака, який прилетів з Африки

У Національному природному парку “Тузлівські лимани” до Дня науки в Україні з’явилися перші пташенята квака — нічної чаплі, яку вважають одним із найзагадковіших представників родини чаплевих. Про це повідомив еколог Іван Русєв.

За словами науковця, кваки прилетіли до нацпарку наприкінці березня з Африки. У «Тузлівських лиманах» нині існує невелика колонія цього виду.

Квак отримав свою назву через характерний голос: у сутінках або вночі птах видає різкі звуки, схожі на жаб’яче квакання. Латинська назва Nycticorax перекладається як «нічний ворон». На відміну від інших чапель, цей птах полює переважно у темний час доби, маючи великі червоні очі, добре пристосовані до нічного бачення.

Еколог розповів, що молоді кваки суттєво відрізняються від дорослих птахів: вони мають буро-коричневе забарвлення з численними цятками, що допомагає маскуватися серед очерету та гілок.

Іван Русєв також зазначив, що у студентські роки закільцював понад 5 тисяч кваченят у дельті Дністра. Це дозволило отримати дані про маршрути перельоту та місця зимівлі птахів в Африці, зокрема у Малі, Чаді та Нігері.

За словами еколога, кваки є важливим індикатором здорової екосистеми, адже гніздяться лише у багатих на рибу та амфібій водно-болотних угіддях. Водночас війна негативно вплинула на поведінку птахів. У перший рік повномасштабного вторгнення через вибухи та постійний шум кваки залишили свою попередню колонію гніздування та переселилися до лісочка диких маслин на піщаному пересипі Чорного моря.

Поділитись
Зараз читають