Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Закон про ринок землі, компенсації для ВПО, та підвищення пенсій і соцвиплат:  що зміниться для українців з 1 січня 2024 року

Закон про ринок землі, компенсації для ВПО, та підвищення пенсій і соцвиплат:  що зміниться для українців з 1 січня 2024 року

З першого дня нового року набере чинності Закон «Про Державний бюджет України на 2024 рік», згідного з яким відбудеться підвищення мінімальної заробітної плати, а відповідно й пенсій та частини соцвиплат. Крім того, вступить в силу новий етап закону про ринок землі, а люди, що втратили житло через війну почнуть отримувати компенсації. Детальніше про нововведення розповість «Махала» з посиланням на Пенсійний фонд України та Державну податкову службу

Мінімальна заробітна плата

З 1 січня розмір мінімальної заробітної плати зросте з 6 700 грн до 7 100 грн. Погодинна мінімальна зарплата підвищиться до 42,6 грн. Зазначимо, у 2024 році її підніматимуть двічі. З 1 квітня вона становитиме 8 000 грн.

Прожитковий мінімум

Як наслідок підвищення мінімальної заробітної плати, зросте й прожитковий мінімум. З нового року він становитиме 3 023 грн – для працездатних осіб, 2 563 грн – для дітей віком до шести років, 3 196 грн – для дітей від шести до вісімнадцяти років, 2 361 грн – для осіб, які втратили працездатність. Загальний показник прожиткового мінімуму зросте з нинішніх 2 589 грн до 2 920 грн.

Підвищення пенсій та зміна розміру стажу

Оскільки пенсія не може бути меншою за 40% мінімальної зарплати, то з 1 січня мінімальне пенсійне забезпечення збільшиться з 2 093 грн до 2 361 грн, а максимальне – з 20 930 грн до 23 610 грн. Індексація всіх пенсій відбудеться з 1 березня.

Водночас зазначимо, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом зі щорічною індексацією пенсій.

Крім основної пенсії, з 1 січня збільшиться розмір щомісячної грошової виплати особам, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною, почесним донорам, тощо, з 258,90 до 292,00 грн.

Відмітимо, у 2024 році зміниться розмір стажу, достатнього для виходу на пенсію. Оформити вихід на пенсію за віком у 60 років зможуть українці зі стажем 31 рік, у 63 роки – зі стажем 21-31 рік, у 65 років – 15-21 рік.

Якщо до 65 років людина не має мінімального страхового стажу, вона не має права на пенсію за віком. У такому випадку особа отримуватиме соціальну допомогу від держави. Її розмір дорівнює сумі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 2 361 грн.

Стаж можна офіційно докупити. За кожен місяць, якого не вистачає, треба заплатити. Тож 1 місяць стажу коштує 3 134 грн, рік – 37 488 грн, два – 74 976 грн, три – 112 824 грн.

Збільшення лімітів для ФОП

Граничні розміри доходу для ФОП також пов’язані із мінімальною зарплатнею, тож з 1 січня 2024 року ліміти для ФОПів будуть такими:

  • річний дохід для платників першої групи (167 мінімальних зарплат) – 1,185 млн грн;
  • для другої групи (834 мінімальні зарплати) – 5,921 млн грн;
  • для третьої групи (1 167 мінімальних зарплат) – 8,285 млн грн.

У разі перевищення цих лімітів ФОП автоматично переводиться на іншу групу або на загальну систему оподаткування.

ФОПи першої групи сплачують єдиний податок у розмірі 10% від прожиткового мінімуму для працездатних (з 1 січня – 302,3 грн), другої групи – 20% від мінімальної зарплати (1 562 грн). Фактичні ставки податку можуть бути меншими, їх розмір встановлює місцева влада.

Для ФОПів третьої групи ставки не змінюватимуться: 5% – для неплатників ПДВ, 3% – для платників ПДВ.

ФОПи також сплачують ЄСВ в розмірі 22% від мінімальної зарплати. З 2024 року розмір ЄСВ для відрахувань підприємцями зросте до 1 562 грн із січня та 1 760 грн – з квітня.

Соціальні виплати на дитину

Допомога на дітей одиноким матерям надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Максимальний розмір допомоги у 2024 році становитиме:

на дітей віком до шести років – 2 563 грн;

на дітей віком від шести до вісімнадцяти років – 3 196 грн.

Тимчасова допомога надається дітям, чиї батьки ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або їхнє місце проживання (перебування) невідоме. Розмір цієї допомоги розраховується так само, як при виплатах одиноким матерям.

Розмір допомоги на дітей, над якими встановлені опіка чи піклування, виплачується в розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку та 3,5 прожиткового мінімуму для дітей з інвалідністю.

З 1 січня такі виплати для дітей до шести років становитимуть 6 407,5 грн, з інвалідністю – 8 970,5 грн. Для дітей від шести до вісімнадцяти років ці суми становитимуть 7 990 грн та 11 186 грн відповідно.

Батьки новонароджених мають право одноразово отримати грошову компенсацію замість “бебі-бокса”. Її розмір становить не менше трьох прожиткових мінімумів для дітей віком до шести років. З 2024 року ця сума збільшиться до 7 689 грн.

Призначення субсидій

За даними Міністерства соціальної політики, у 2024 році в українців збережеться можливість отримання державної допомоги у вигляді субсидій для оплати житлово-комунальних послуг. Право на це мають громадяни, чиї витрати на комунальні послуги перевищують 15% від загального доходу сім’ї за місяць. Розмір фінансової підтримки розраховується індивідуально.

З нового року змін у системі виплати допомоги на оплату комунальних послуг не передбачається, тож подати заяву на призначення субсидії можна як і раніше – у Пенсійному фонді, Центрі надання адміністративних послуг або через “Дію”.

Закон про ринок землі

1 січня 2024 року вступить в силу новий етап закону “Про ринок землі”. Зокрема, ринок відкриється для юридичних осіб. Також громадяни отримають право набувати у власність до 10 тис га землі. Закон вступить у силу, якщо Верховна Рада не прийме рішення про відтермінування етапу до 2025 року. 

Ринок землі стартував 1 липня 2021 року. До 2024 року купувати сільськогосподарську землю могли тільки фізособи – громадяни України з обмеженням 100 га.  

Виплата компенсацій за пошкоджене житло

З 1 січня 2024 року почнуть здійснювати виплату компенсацій громадянам, які за власний кошт робили ремонт пошкодженого внаслідок атак житла. Для цього необхідно подати необхідну заяву через “Дію”. Після цього заяву розгляне комісія, яка визначить розмір виплат. 

Під час визначення розміру компенсації комісія орієнтується на акт первинного огляду пошкодженого житла та чек-лист з встановленою вартістю будматеріалів та робіт, затверджений Кабміном.

Зміни у виплаті стипендій

З 1 січня 2024 року соціальні стипендії зможуть отримувати студенти закладів фахової передвищої та вищої освіти, які були в російському полоні, ув’язнені чи в будь-який інший спосіб позбавлені свободи через війну, а також  їхні діти. 

Також для дітей учасників бойових дій спрощено перелік документів, на підставі яких призначатиметься стипендія.

Крім того, оптимізовано процедуру  отримання соцдопомоги для певних категорій осіб. Зокрема, для:

  • осіб з інвалідністю з дитинства та дітей з інвалідністю
  • осіб, які не мають права на пенсію, та осіб з інвалідністю
Поділитись
Зараз читають