Інтернет-видання Бессарабії
Пошук

Болград атакували шкідливі метелики: що таке вогнівка самшитова та як з нею вести боротьбу?

13 Липня 2024 17:07
Ганна Ковальова
Болград атакували шкідливі метелики: що таке вогнівка самшитова та як з нею вести боротьбу?

Місто Болград славиться своїми зеленими вулицями та скверами. В цьому є доля заслуги самшиту – вічнозелених дерев та кущів, які дуже повільно ростуть, і яких в місті чимало висаджено. Але пильні городяни почали спостерігати, що листя на деяких кущах вкрилося тонким шаром павутиння, а самі листочки виглядають злущеними. А це означає, що рослину атакував дуже небезпечний для неї метелик – вогнівка самшитова. Що це таке та чим це небезпечно? Розбиралося  інтернет-видання “Махала”.

Хто така вогнівка?

Згідно з інформацією, яка розміщена на сайті для агрономів “Superagronom“, батьківщиною цього шкідника є країни Східної Азії – Японія, Китай, Тайвань, Корея, Індія. Однак з 2006 року шкідник зустрічається і в Європі. Вперше самшитову вогнівку виявили в Німеччині, але потім вона почала швидко поширюватися по Європі і була занесена в список особливо небезпечних видів шкідників. Ці метелики стали справжньою екологічною проблемою, особливо для насаджень самшиту, оскільки вони можуть за один сезон повністю знищити його посадки. 

Дорослий метелик досить великого розміру — розмах крил до 45 мм. Крила широкі закруглені, складаються з безлічі поздовжніх вузьких сегментів на зразок віяла, світло-блакитні, з коричневою окантовкою по краю, низ обрамлений бахромою з коротких тонких волосків. У спокійному стані крила складені «будиночком».

Вогнівка самшитова. Фото: Вікіпедія

Гусениці народжуються жовтувато-зеленого кольору. Довжина молодої личинки — 1-2 мм. Голова велика і чорна. У міру дорослішання колір личинки змінюється на більш темний, а з боків утворюються чорні і білі лінії. На кожному боці по 1-й товстій чорній лінії та по декілька тонких білих ліній. Також на тілі гусениці з’являються темні опуклі крапки. Розвиток личинок за чотири тижні досягає максимум 35–40 мм. На початку німфозу спостерігається деяке зморщування, лялечки довжиною 25-30 мм, спочатку зелені з поздовжніми лініями буріння, потім все більше буріють. Розмах крил дорослої особини 40–45 мм. Спостерігаються два варіанти, найпоширеніший здебільшого білий, а інший – здебільшого світло-коричневий.

Гусень вогнівки. Фото: Вікіпедія

Ознаки появи вогнівки

Наявність самшитової вогнівки в рослинних культурах можна визначити за такими ознаками:

  • листя та пагони покриті тонким павутинням, шкірками личинок, екскрементами гусениць та чорними головними оболонками;
  • на гілках і листі живе велика кількість темно-зелених і жовтувато-зелених гусениць, покритих тонкими волосками;
  • земля покрита відходами життєдіяльності комахи: шаром «огризків» зелені, фекалій, які видають неприємний специфічний запах.

Яку шкоду несе вогнівка?

Гусениці самшитової вогнівки, які відродилися, спочатку виїдають нижню частину листка, залишаючи непошкоджений верхній епідерміс. Гусениці старших віків грубо об’їдають листки, обплітаючи пошкоджені гілки павутиною, на якій можна помітити екскременти, шкурки личинок та пусті чорні капсули від голів, які залишаються після линьки. За 4 години один шкідник повністю з’їдає листок самшиту середнього розміру. Живлення триває до перших приморозків. 

Самшитова вогнівка завдає величезної шкоди рослинам: в результаті заселення кущів самшиту шкідником вони починають стрімко всихати, втрачати декоративність і навіть гинути. Вигризаючи значний обсяг листяного покриву, шкідник руйнує цілісність крони, що призводить до порушення обміну речовин рослини і серйозному збою в фотосинтезі.

Сухе листя самшиту. Фото: Махала

Як боротися з вогнівкою?

Самшит має у листках алкалоїди, які є отруйними для багатьох комах. Личинки вогнівки в процесі живлення накопичують їх у собі, тому їх не їдять птахи. Тому вести боротьбу зі шкідниками можуть тільки люди.

Якщо на Вашій ділянці один-два кущі самшиту, при виявленні перших пошкоджень, можна спробувати застосувати механічний метод боротьби: обрізати пошкоджені гілки, зібрати та знищити яйцекладки та гусениці. Цей метод малопродуктивний, якщо вогнівка оселилася на багатометровій зеленій огорожі. В такому випадку без хімічного захисту не обійтись. Для  обробки  індивідуальних  садів  і городів в межі населеного пункту дозволяється застосування  тих  пестицидів, які дозволені  для роздрібного продажу населенню “Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”. Їх кількість обмежена.

Що роблять в Болграді?

В Болграді вже розпочали боротьбу зі шкідливими метеликами. Працівники служби з благоустрою комунального підприємства “Горводоканал” Болградської міської ради почали обробляти кущі самшиту в місті спеціальними препаратами. Відповідні світлини опублікувала озеленювач-дизайнер служби Людмила Лєснікова у фейсбук-спільноті “Болград – квітучий“.

“Воюємо з метеликом огнівкою!” – підписала фото Людмила Лєснікова.

Поділитись
Зараз читають