На минулій сесії Арцизької міської ради депутати затвердили Програму для кривдників на 2024-2028 роки. Оскільки останнім часом в громадах України стрімко зростає кількість жертв домашнього насилля – таке рішення є вкрай актуальним. Інтернет-видання “Махала” вивчило Проєкт цього рішення та дізналося, скільки людей страждає від домашнього насилля в Арцизькій громаді та яким чином кривдникам будуть допомагати виправлятись.
Розробником програми є КНП «Арцизька центральна опорна лікарня», адже саме там домашні тирани ставатимуть на правильний шлях.
Згідно з документом, до Арцизького відділення поліції протягом 2023 року надійшло 118 заяв та повідомлень про вчинення домашнього насильства в 113 родинах, у т.ч., в 5 родинах зафіксовано повторні випадки вчинення домашнього насильства. Для порівняння: за аналогічний період 2022 року було отримано 69 заяв та повідомлень щодо вчинення домашнього насильства в 62 родинах, в 7 родинах відбувались повторні випадки. Із зазначеної кількості сімей даної категорії:
Стосовно гендерного розподілу, то у зазначеному періоді надійшло 100 повідомлень про вчинення домашнього насильства по відношенню до жінок, 17 – по відношенню до чоловіків та 1 повідомлення про вчинення домашнього насильства відносно дитини.
“В період воєнного стану існують ризики посилення конфліктів у сім’ях, зокрема, через емоційне напруження, економічні негаразди тощо. Домашнє насильство під час війни — поширене явище, яке стає ще більш небезпечним, ніж у мирний час. Людям, які зазнали такого насильства зараз, складніше знайти вихід — вони часто обмежені у пересуванні, мають залежність від кривдників фізично та матеріально. Саме тому проблема домашнього насильства повинна вирішуватися з огляду на її багатовимірність, базуючись на реальній ситуації в громаді. Уповноважені органи і громадськість зобов’язані протидіяти домашньому насильству, вживаючи заходів для зміни поведінки кривдників. Це дуже важливо, адже у випадку розлучення з одними партнерами, кривдники продовжують жорстоке поводження в інших стосунках, з дітьми, близькими та соціальним оточенням”, – зазначили в Арцизькій ЦРЛ.
Лікарі вважають, що робота з кривдниками становить невід’ємну частину діяльності уповноважених органів із протидії домашньому насильству, оскільки допомагає таким особам осмислити власну насильницьку поведінку, усвідомити її витоки та прояви, змінити свою поведінку. Довготривала корекція поведінки особи, яка вчинила домашнє насильство, не лише допомагатиме налагодити гармонійне життя в межах сім’ї, родини, а й поліпшуватиме майбутнє дітей, які перестануть бути свідками домашнього насильства.
Програма з корекції поведінки передбачає комплекс заходів, спрямованих на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до власних вчинків та їхніх наслідків, до виконання батьківських обов’язків, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов’язки жінок і чоловіків.
Взяти участь у Програмі можуть люди за власною ініціативою або ж обовʼязково беруть участь ті, хто направлений на Програму рішенням суду.
В її основу покладено принципи психологічної корекції та соціальної реабілітації, що полягає в поєднанні діагностичного, мотиваційного та корекційного блоків. Усього кривдники мають відвідати понад 30 занять (сесій): 4 діагностичних занять, 20 індивідуальних занять та 9 групових занять. Усього Програма триватиме 56 годин з врахуванням індивідуальних та групових сесій.
Проходження Програми розпочинається з діагностування особи, яка вчинила домашнє насильство. Тут лікарі намагатимуться дізнатися звідки в людини схильність до агресії. До проведення діагностики залучаються лікарі-психіатри, а також за згодою та при необхідності лікарі-наркологи. Тривалість – 6 сесій по 1 годині або 3 сесії по 2 години.
Мотиваційний блок спрямовано на визначення та підвищення рівня мотивації для участі у груповій роботі в межах Програми, формування або підвищення мотивації для зміни насильницької, агресивної поведінки. Вторинна діагностика за результатами проходження Програми – 2 сесії по 1 годині або 1 сесія тривалістю 2 години.
У блоці «Індивідуальна корекційна робота» представлено індивідуальні корекційні заняття, які реалізуються на 19 індивідуальних заняттях (сесіях), тривалістю 1-2 години на тиждень. До індивідуальної роботи також входять мотиваційні бесіди – 2 сесії тривалістю по 1 годині.
Блок «Групова корекційна робота» складається із групових корекційних занять загальної тривалості – 18 сесій по 1,5 год (максимум 3 год на тиждень) із перервою між сесіями – 10 хв.
Існує також змішаний варіант роботи – 1 сесія індивідуальної роботи тривалістю 1 година та 1 сесія групової роботи тривалістю 1,5 год (максимум 2,5 год на тиждень).
В Арцизькій міській раді сподіваються, що після проходження Програми для кривдників в Арцизькій громаді стане менше домашніх тиранів, оскільки люди з власної ініціативи виправлятимуть свою поведінку, а серед тих, хто направлений на проходження судом, зменшиться кількість рецидивів. До речі, усі заняття для мешканців громади проводяться безкоштовно.
На жаль часто трапляються випадки, коли людина не дотримується рішення суду і відмовляється від проходження Програми. Про такі випадки, наприклад, нещодавно стало відомо в Ізмаїльському районі.
Згідно зі ст. 390-1 Кримінального кодексу України “Невиконання обмежувальних заходів, обмежувальних приписів або непроходження програми для кривдників”, умисне невиконання обмежувальних заходів карається арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до двох років.